Påverka

Hjälp oss att göra förslaget till en verklighet!

Genom formuläret till höger kontaktar du enkelt de ansvariga politiker. Läs brevet som du kan skriva under. Om du känner att det är precis du tycker då kan du skriva under genom att fylla i ditt för- och efternamn samt din e-postadress och sedan klicka på skicka. Meddelandet kommer då att nå alla kommunalråd.

Här nedan hittar du alla kommunalråd, både i den styrande majoriteten men även i oppositionen. Ring dem, smsa eller bara boka en tid med dem. Det är deras jobb att lyssna på dig som medborgare i Södertälje. Du kan också skriva ett medborgarförslag eller fråga där du stöttar förslaget, det gör du här.

Boel Godner (S)


Boel Godner (S)
Kommunstyrelsens ordförande
Tel: 08-523 068 65
E-post: boel.godner@sodertalje.se

Elof Hansjons (S)


Elof Hansjons (S)
Kommunalråd
Tel: 08-523 025 78
E-post: elof.hansjons@sodertalje.se

Ewa Lofvar Konradsson (MP)


Ewa Lofvar Konradsson (MP)
Kommunalråd
Tel: 08-523 064 30
E-post: ewa.konradsson@sodertalje.se

Staffan Norberg (V)


Staffan Norberg (V)
Kommunalråd
Tel: 08-523 037 21
E-post: staffan.Norberg@sodertalje.se

Marita Lärnestad (M)


Marita Lärnestad (M)
Kommunalråd i opposition
Tel: 08-523 037 17
E-post: marita.larnestad@sodertalje.se

Mats Siljebrand (FP)


Mats Siljebrand (FP)
Kommunalråd i opposition
Tel: 08-523 037 22
E-post: mats.siljebrand@sodertalje.se

Veronica Westergård (KD)


Veronica Westergård (KD)
Kommunalråd i opposition
Tel: 08-523 068 93
E-post: veronica.westergard@sodertalje.se

Tage Gripenstam (C)


Tage Gripenstam (C)
Kommunalråd i opposition
Tel: 08-523 037 03
E-post: tage.gripenstam@sodertalje.se

Twittra – #sdtljftw